Centrum Naukowe Ratzingerianum
Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
Seminarium ratzingerowskie: Liturgia i społeczeństwo
24 listopada 2022 /online/, godz. 15.00
Seminarium Ratzingerowskie to cykliczne spotkanie, organizowane przez Centrum Naukowe Ratzingerianum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Celem seminarium jest analiza pism Josepha Ratzingera/Benedykta XVI w ramach wybranych działów teologii. Temat tegorocznego seminarium to Liturgia i społeczeństwo. Przedmiot badań wpisuje się w dotychczasową działalność Centrum. Jest swoistego rodzaju zwieńczeniem wcześniejszych publikacji i konferencji.
W Raporcie o stanie wiary Joseph Ratzinger zwraca uwagę na centralne sytuowanie liturgii w życiu Kościoła. Wskazuje na „serce wiary chrześcijańskiej”, określającej tym samym tożsamość wspólnoty Chrystusowej w świecie (Raport o stanie wiary. Rozmowa Vittoria Messori’ego przeprowadzona w 1984 roku z ks. kardynałem Josephem Ratzingerem – prefektem Kongregacji Nauki Wiary – obecnym papieżem Benedyktem XVI, przekł. Z. Oryszyn, Michalineum, Marki 2013, s. 107). Przedmiotem refleksji będzie zaprezentowanie znaczenia liturgii dla społeczeństwa w sensie oddziaływania jednostkowego, ale także determinującego funkcjonowanie wspólnot. Znaczenie liturgii w świecie zostało dookreślone na początku Konstytucji o liturgii „Sacrosanctum concilium” Drugiego Soboru Watykańskiego: „To jednak, co w Kościele jest ludzkie, nastawione jest na to, co Boskie, i temu podporządkowane; to, co widzialne, prowadzi do rzeczywistości niewidzialnej; życie czynne wiedzie do kontemplacji, a to, co doczesne, jest drogą do przyszłego miasta, którego szukamy” (KL 2). Konsekwencję doświadczenia religijnego stanowi głoszenie orędzia Chrystusowego na ziemi, precyzujące tym samym humanizujące kierunki rozwoju.
Źródłem analiz tegorocznego Seminarium Ratzingerowskiego jest fragment publikacji Josepha Ratzingera/Benedykta XVI: Święto wiary. O teologii Mszy świętej, przeł. J. Marecki, wyd. II, Wydawnictwo Salwator, Kraków 2021 (s. 9-38). W części zatytułowanej Teologiczne uzasadnienie modlitwy i liturgii Hierarcha rozpoczyna swój wywód od refleksji nad znaczeniem religii w życiu społeczeństwa. Czynności kultyczne określają specyfikę aktywności chrześcijanina w zakresie wypełniania woli Bożej, przemieniając tym samym świat według kryterium miłości Boga i bliźniego, skłaniającego do bezinteresownej służby drugiej osobie.
Uczestnictwo w seminarium jest bezpłatne po uprzednim zgłoszeniu pod adresem email: szulist@umk.pl