Wiadomości
II Seminarium Ratizngerowskie: Tradycja w nauczaniu Josepha Ratzingera/Benedykta XVI
II Seminarium Ratzingerowskie
Tradycja w nauczaniu Josepha Ratzingera/ Benedykta XVI
12 grudnia 2024, godz. 14.00 – online
Przedmiotem analiz w tegorocznym seminarium ratzingerowskim jest tradycja w nauczaniu Josepha Ratzingera/ Benedykta XVI.
Zagadnienie tradycji występuje w różnych kontekstach. W Objawieniu wskazuje się na wzajemną korelacje tekstów natchnionych oraz Tradycji rozwijanej od początku zaistnienia wspólnoty uczniów Jezusa aż po współczesność. Dogmaty były formułowane w procesie precyzowania nauczania Kościoła, chroniąc zawsze nieskazitelności wiary w sensie zgodności z Objawieniem Bożym. W odniesieniu do Tradycji istotnym wątkiem w nauczaniu Benedykta XVI jest tradycja liturgiczna, której ciągłość kreśli „linię życia” Kościoła. Nie sposób pominąć wiążącej się z tym zagadnieniem tradycji ekumenicznej, dialogu międzyreligijnego, nauczania społecznego itd.
Temat kolejnej edycji nagrody Ratio et spes (2024)
Przewodniczący Rady Naukowej Nagrody Ratio et spes, Rektor prof. dr hab. Andrzej Sokala, ogłosił temat kolejnej edycji nagrody:
Etyczna komunikacja jako czynnik budowania wspólnoty w świetle wyzwań edukacyjnych w cyfrowym świecie.
(Ethical communication as a community building factor in the light of the educational challenge in the digital world.)
Laureata nagrody i wyróżnienia w edycji 2024 poznamy w dniu 19 lutego 2025 roku podczas Święta Uniwersytetu.
Nagroda Naukowa “Ratio et Spes” 2024
Laureatką międzynarodowej Nagrody Naukowej “Ratio et Spes” została w tym roku prof. Chantal Delsol, wykładowczyni na Uniwersytecie Paris XII oraz na Uniwersytecie Marne-la-Vallée.
“Ratio et Spes” to nagroda przyznawana wspólnie od 2020 r. przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika i Watykańską Fundację Joseph Ratzinger-Benedetto XVI za wybitną interdyscyplinarną publikację naukową lub cykl publikacji mieszczących się w corocznie określanej problematyce.
Piątej edycji towarzyszył temat “Współuczestniczenie jako wyzwanie ludzkości dla pokoju”. Zdaniem jury najlepiej w tę problematykę wpisuje się cykl publikacji prof. Chantal Delsol.
Tegoroczna laureatka jest wykładowczynią na Uniwersytecie Paris XII oraz profesorką na Uniwersytecie Marne-la-Vallée, gdzie stworzyła Centrum Studiów Europejskich (obecnie Instytut Hannah Arendt), specjalizujące się w stosunkach Wschód-Zachód. Prowadzi zajęcia z zakresu filozofii praktycznej i etyczno-politycznej, badanej i ocenianej pod kątem jej podstaw i historii, zwłaszcza późnej nowoczesności.
Badania Chantal Delsol obejmują dziedziny naukowe takie jak filozofia prawno-polityczna, politologia, geopolityka i socjologia mentalności. Przedmiotem jej badań są stosunki międzynarodowe i geopolityka europejska.