Kontakt ul. Gagarina 37, 87-100 Toruń, POLAND
e-mail: ratzingerianum@umk.pl

Ratio et Spes 2023

Laureatem międzynarodowej Nagrody Naukowej “Ratio et Spes” został w tym roku ks. prof. Michał Heller, kosmolog, filozof i teolog. Wyróżnienie trafiło do prof. Toma McLeisha, filozofa przyrody z Uniwersytetu w Yorku (Anglia).

“Ratio et Spes” to nagroda przyznawana wspólnie od 2020 r. przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika i Watykańską Fundację Joseph Ratzinger-Benedetto XVI za wybitną interdyscyplinarną publikację naukową lub cykl publikacji mieszczących się w corocznie określanej problematyce.

Czwartej edycji towarzyszył temat “Człowiek wobec Wszechświata”. Zdaniem jury najlepiej w tę problematykę wpisuje się ostatnia publikacja “Nieskończenie wiele wszechświatów. Od Einsteina do Nieskończoności” ks. prof. Michała Hellera, który nagrodę “Ratio et Spes” otrzymał również w uznaniu całokształtu twórczości.

Wyróżnieniem w tegorocznej edycji uhonorowano brytyjskiego filozofa przyrody prof. Toma McLeisha, głównie za dzieła “Faith and Wisdom in Science” oraz “The Poetry and Music of Science”.

 

Ks. prof. Michał Heller, laureat tegorocznej Nagrody Naukowej “Ratio et Spes”, jest emerytowanym profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz członkiem stowarzyszonym Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego. Jest również członkiem zwyczajnym Papieskiej Akademii Nauk, członkiem zwyczajnym Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie, a także laureatem prestiżowej Nagrody Johna Templetona, Kawalerem Orderu Orła Białego oraz laureatem Nagrody Erazma i Anny Jerzmanowskich.

Ks. prof. Heller jest założycielem Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych – obecnie części Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół fizyki relatywistycznej, w szczególności kosmologii relatywistycznej, geometrycznych metod w fizyce, filozofii przyrody i historii nauki oraz problematyki z pogranicza nauki i teologii.

Ksiądz Profesor jest autorem licznych prac naukowych i książek popularnonaukowych.

Prof. Tom McLeish jest emerytowanym profesorem Wydziału Fizyki, Inżynierii i Technologii Uniwersytetu w Yorku w Anglii. Związany jest również z Uniwersyteckim Centrum Studiów Średniowiecznych i Humanistycznym Centrum Badawczym Uniwersytetu w Yorku.

Profesor Tom McLeish prowadzi badania naukowe w zakresie materii i fizyki biologicznej. Współpracuje z chemikami, inżynierami i biologami. Jego publikacje zostały wyróżnione nagrodami w Stanach Zjednoczonych i Europie. Obecnie kieruje brytyjską siecią “Physics of Life”, która wspiera badania dotyczące fizyki i biologii, jak również badania medyczne. Współprowadzi interdyscyplinarny projekt Ordered Universe badający traktaty naukowe z XIII wieku. Dziedziny badawcze Profesora McLeisha obejmują naukę, teologię, społeczeństwo i historię oraz sztukę i naukę. Publikacje prof. McLeisha to narracje pomiędzy teologią a nauką.

Profesor pełnił funkcję prorektora ds. nauki na Durham University, był przewodniczącym Komitetu Edukacji Royal Society i zasiadał w jego Radzie. Pełnił również funkcję powiernika Fundacji Johna Templetona.